menu close menu

Amerikan Kurgu Kitapları

ABD’nin hikayesi kendi literatüründedir. Amerikan kurgu kitapları ve romanları, ülkenin en eski sömürge günlerinden çağdaş, postmodern zamanlara kadar Amerika’da yaşama deneyimi hakkında zengin bir düşünce halısıdır. Kökleri İngiliz edebiyatı geleneğinde olmasına rağmen, Amerikan kurgu kitapları kategorisi, kapitalizm ve vatanseverlik etrafındaki temalara odaklanarak, trajedide umut bularak ve Amerikan rüyasının kişisel yorumlarını sunarak kendine özgü bir karakter kazanmıştır.

Daha geniş anlamda, Amerikan kurgu kitapları, yazıldıkları zamanları yansıtan çok çeşitli türleri kapsar. Yeni ulustan çıkan ilk gerçekten eşsiz kurgu, 1800’lerin başında Edgar Allen Poe ve Washington Irving’in eserleriyle başlamış olabilir. Irving, Gotham (New York şehri) ve knickerbocker (New York’un hiciv tarihinde kurgusal bir karakter) gibi kelimeleri popülerleştirdi. Kölelik karşıtı dönemden, Harriet Beecher Stowe’un Amcası Tom’un Kulübesi ile birlikte, o zamanlar önemli bir kölelik karşıtı metin olan büyük eski Amerikan kurgu kitapları çıktı. İç savaştan sonra Nathaniel Hawthorne’un Scarlet Mektubu ve Herman Melville’in Moby Dick gibi kitaplarıyla Amerikan romanları ön plana çıktı.

Belki de hiçbir yazar, romanları hala dünya çapında okunan ve yüzlerce dile çevrilen Mark Twain’den daha belirgin bir şekilde Amerikalı değildi. I. Dünya Savaşı’nın sona ermesinden sonraki dönem bize F. Scott Fitzgerald ve Ernest Hemingway’in hayal kırıklığı ve fedakarlık eserlerini getirdi. Daha sonra Amerikan kurgu kitaplarında Büyük Buhran’dan geçen ulus ele alındı ve John Steinbeck ve Henry Miller’ın eserleri yer aldı. Dünya Savaşı Norman Mailer, Kurt Vonnegut ve John Updike’nin çalışmalarını etkiledi.

Yüzyıllar öncesine ait eserleri veya son on yılda yazılmış romanları olsun, tarihin her dönemini kapsayan Amerikan kurgu kitapları satın alın. Sahaf koleksiyonları arasında nadir basımlar, yazar tarafından imzalanmış kitaplar veya evinizde sergilemek için mükemmel olan resimli benzersiz kitaplar bulunur.

Şubat 1, 2022 | Kitaplar | 0

Leave a reply

Your email address will not be published.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*