menu close menu

Antika Kitap Alanlar

Antika bir kitabı neyin değerli kıldığını hiç merak ettiniz mi? Neden bazı kitaplar yüzbinlerce dolara satılıyor, diğerleri ise sadece birkaç yüz değerinde? Belki antika ya da nadir bir kitabınız ya da antika kitaplardan oluşan bir kütüphaneniz vardır ve bunların değerinin ne olduğunu merak ediyorsunuzdur.

Bir kitabın değerli olup olmayacağı her zaman açık değildir. Yakın tarihli bir Christie’nin kitap müzayedesine bakalım (satış 2861, New York, 19 Haziran 2014). Isaac Newton’un Principia’nın bir kopyası sadece 4000 dolara satılırken, Neuw Jag unnd Weydwerck Buch adlı bir Alman kitabı – avcılık ve şahinlikle ilgili metinlerin bir derlemesi – 20.000 dolar kazandı! Öyleyse neden çoğu insanın hiç duymadığı anlaşılmaz bir kitap, bilim tarihinin en ünlü eserlerinden birinin beş katı kadar sattı?

Her şey birkaç öğeye iniyor. Birincisi: kitap ne kadar nadirdir? Başka bir deyişle, dünyada kaç kopyası var? Bir Kitap nadirse daha değerli olacak.

Bir kitabın eski olması nadir olduğu anlamına gelmez. 19. Yüzyılda basılan kitapların çoğu oldukça yaygındır. Kitabın yaşının doğrudan nadirliğine katkıda bulunabilmesi için muhtemelen 1700’lerde veya daha önce basılmış bir şey bulmanız gerekecektir.

Ayrıca, ilk baskılar bir kitabın sonraki baskılarından daha nadir olma eğilimindedir. Doğası gereği çok nadir bulunan bazı nesne türleri vardır: el yazmaları, mektuplar, dergiler ve orijinal sanat eserleri benzersizdir, çünkü genellikle yalnızca bir örnek vardır. Bunlar dikkatle araştırılmalıdır.

Dikkate alınması gereken ikinci faktör önemdir. Antika kitabın bir şekilde önemli mi? Eğer bir kurgu ya da şiir eseri ise, yazar ünlü ya da etkili miydi? Eğer bir bilim, tarih ya da felsefe kitabıysa, büyük bir keşfi duyurdu mu ya da alanının gidişatını değiştirdi mi? Bunlar koleksiyoncuların aradığı kitap türleridir.

Pekala, diyelim ki hem nadir hem de önemli bir kitabınız var. Bakmak istediğin bir sonraki şey şart. Başka bir deyişle, kitap iyi durumda mı? Bağlayıcı güçlü ve orijinal midir? Sayfalar temiz ve lekesiz mi? Hiçbir şey eksik olmadan metin ve resimler tamamlandı mı?

“150 yıl içinde yapacağımdan çok daha iyi görünüyor!” insanlar bana söylemekten hoşlanıyor, ancak durum koleksiyoncuların çok ciddiye aldığı bir şey. Bir kitabın hasarlı veya eksik bir kopyası, iyi durumda olan aynı kitaptan çok daha az paraya gidebilir.

Bir satıcı veya toplayıcının dikkate alacağı dördüncü faktör kökenlidir. Köken, kitabın daha önce kime ait olduğunu ve nereden geldiğini anlatan süslü bir kelimedir. İlginç veya benzersiz bir kaynak genellikle bir kitabın değerini artırabilir.

Örneğin, kitabınızın bir noktada ünlü bir sanatçıya veya önemli bir politikacıya ait olduğunu varsayalım. Belki de yazar tarafından kardeşine veya ebeveynine yazılmıştır. Bunlar ilginç kökenlerin örnekleri olabilir ve kitabınızı bir koleksiyoncu için daha çekici hale getirebilir.

Son faktör muhtemelen en önemli olanıdır, fakat aynı zamanda ölçülmesi en zor olanıdır: arzu edilebilirlik. Bu sadece şu anlama geliyor: dışarıda biri kitabınızı istiyor mu? Ve bunun için çok para ödeyecekler mi?

Sir Isaac Newton’un el değmemiş halde bir kitabının birinci baskı kopyasına sahip olabilirsiniz, ancak kimse onu satın almak istemiyorsa, hiçbir değeri yoktur (sizin dışınızda). Bir kitabı arzulanan kılan şeyin tam olarak ne olduğunu söylemek zordur, ancak genellikle burada konuştuğumuz faktörlerin bir kombinasyonu ile ilgilidir. Nadirlik artı önem artı koşul artı köken değerli bir kitaba eşittir!

Christie’nin müzayedesiyle ilgili asıl soruya cevap verelim: Newton kitabı, metnin önemi açısından Alman kitabını yendi, ancak Alman kitabı ticarette oldukça nadirdi. Newton’un Principia’sının ilk baskıları son derece değerlidir, ancak bu üçüncü bir baskıydı.

Durumla ilgili olarak, Principia Newton’un ilk sayfa portresini kaçırırken, avlanma hakkındaki kitap tam bir dizi gravürle tamamlandı.

Arzu edilebilirlik açısından: her zaman birkaç sadık şahinlik kitabı koleksiyoncusu olmuştur, ancak bu kitapların son satışları, Arap kültüründe şahinliğin önemi ile ilgilenen Orta Doğu’daki zengin koleksiyoncular ve kurumlar tarafından körüklenmiştir. Doğru nadir eserler değeri için uzman bayiler piyasa trendleri takip edin.

Ankara, Çankaya’da ikinci el, eski kitaplarınızı satmak istiyorsanız bizimle iletişime geçebilirsiniz. Antika Eski Kitaplarınız değerinde alınır.

Kasım 19, 2021 | Kitap | 0

Leave a reply

Your email address will not be published.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*