menu close menu

Broşürler

Broşürler yaşa, nadirliğe, duruma ve konuya bağlı olarak çok tahsil edilebilir. Bir broşür, Encyclopedia Britannica (UNESCO’nun resmi tanımını kullanan) tarafından 5 sayfadan fazla basılı bir eser olarak tanımlanır, ancak 48’den daha azına sahiptir. Cebinizde taşımak veya bir el çantasına koymak için mükemmel boyuttadır.

Broşürler, matbaanın yükselişi ve giderek daha eğitimli, okuryazar bir toplumla birlikte gelişti. Avrupa’da 1500’lerin başında broşürler, din ve siyaset hakkındaki fikirlerin yayılmasının önemli bir parçasıydı. Yazıları kaleme alan bazı ünlü isimler arasında protestan reformcu Martin Luther, Fransız filozof ve matematikçi Blaise Pascal ve elbette Voltaire vardı.

Bu tür broşürleri yazmaktan ve okumaktan zevk alan tek kişi Avrupalılar değildi. Örneğin, Amerikalı yazar Thomas Paine, Amerikan bağımsızlığı hakkında fikir ortaya koymaya yardımcı olan 1776 broşürü Common Sense ile ünlendi. Broşürler geniş dağıtım için tasarlandı, bu nedenle etkilerinin geniş kapsamlı etkileri olabilir. Federalist Bildiriler, Alexander Hamilton gibi isimler tarafından kaleme alınan geniş çapta dağıtılmış görüş sayfalarına dayanıyordu.

Bu geniş dağıtım yayıncılar için iki ucu keskin bir kılıçtı: fikirler normal insanlar arasında çok hızlı bir şekilde yayılabilirdi, ancak bu fikirlerin hepsinin kalbinde başkalarının çıkarları yoktu. Çoğu kitaptan farklı olarak, tüm broşürler yazarın adını trompet etmez ve iyi bir sebepten dolayı. Tarihin çeşitli dönemlerinde bazı fikirler yasaklanmış ve hatta broşür basımı kısıtlanmıştır. Örneğin, 1640’larda, İngiltere’de yasadışı el ilanları hapis cezasıyla cezalandırılabilecek bir suçtu.

Geçen yüzyıla ve öncesine ait vintage broşürler, herhangi bir koleksiyoncu kütüphanesine benzersiz eklemelerdir. Yıllar boyunca basılan binlerce kitapçıkla karşılaştırıldığında, çok azı çürük yapıları nedeniyle zaman testinden kurtulmuş, nadirliklerine, gizemlerine ve tahsil edilebilirliklerine katkıda bulunmuştur. Size saatlerce keyif vermek ve sizi tarihe biraz daha yaklaştırmak için bir dizi efemera başlatmak için bir sahaf bulun.

Ocak 31, 2022 | Diğer | 0

Leave a reply

Your email address will not be published.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*