menu close menu

El Dokuma Halılar, Eski İkinci El İran Halısı Alanlar

Diğer birçok ülkeden farklı olarak, ülkenin dört bir yanından yüzlerce farklı iran halı türü vardır. Denizde kendinizi biraz kaybolmuş hissediyorsanız, başvurmanız için kısa bir ansiklopedi oluşturmanın yararlı olabileceğini düşündük!

Bu listede olmayacak pek çok halı türü olduğunu söylemeliyim, çünkü örneğin Hamadan bölgesinde 134’ten fazla köy var! Bu yüzden çok ezici olmaktan kaçınmak için birlikte gruplandırdım ve mümkün olduğunca basitleştirdim. Her zamanki gibi, listede olmayan bir İran halısı hakkında herhangi bir sorunuz varsa ve ekleme yapmak istiyorsanız, lütfen bize ulaşın ve size yardımcı olmaktan mutluluk duyarız.

Farsça kilim türleri genellikle üç kategoriye ayrılır: şehir, köy ve kabile. Hepsi, yapıldıkları şehir veya köyün veya onları yapan kabilelerin adını almıştır.
Şehir halılarının en yüksek kalitede olduğu bilinmektedir. İran’daki şehir halısı dokumacıları ‘usta dokumacılar’ olarak biliniyor ve hatta bazıları eserlerini bir sanat eseri gibi imzalıyor. Basitçe söylemek gerekirse, şehir dokumacıları çoğunlukla erkektir ve bu onların tam zamanlı kariyeri ve geliridir.

Köylerde veya kabileler tarafından yapılanlar ise aileler tarafından yapılır. Halıları, genellikle seyahatlerinde hafızadan veya ilhamdan örüyorlar ve onları ek bir gelir kaynağı olarak satıyorlar.

Bir göz atın ve hangi tasarımları en çok beğendiğinizi öğrenin, aramanızda gezinmenize gerçekten yardımcı olacaktır.

Şehir Halıları
ISFAHAN
Yer: İsfahan şehri İran’ın tam ortasındadır (sağda çöl ve solda Zagros dağları). Güzel sanat, mimari, saraylar ve eski köprülerle İran’da ziyaret edilebilecek en popüler yerlerden biridir.

Tasarım: Desenler genellikle camilerdeki veya sarayların bahçelerindeki çini çalışmalarından esinlenmiştir. Çoğunlukla tasarımda çiçeklidirler. Yüksek düğüm sayısına sahiptir ve ülkedeki en iyi ve en kaliteli halılardan bazıları olarak büyük bir üne sahiptir.

Lilla Halıları Farsça İsfahan

NAİN
Yer: İsfahan’ın doğusunda güzel Nain şehri bulunmaktadır. İran’daki en eski camilerden bazılarına ev sahipliği yapmaktadır (10. yüzyıla kadar uzanmaktadır).

Tasarım: Nain halıları çoğunlukla çiçek tasarımlıdır. Fildişi, lacivert, açık mavi ve pembelerden oluşan harika bir renk paleti kullanılır. Bazen yeşil ve kırmızı görürsünüz, ancak sık sık değil.

Nain halıları farklı niteliklerin bir varyasyonunda gelir. Genellikle şehrin hemen dışında dokunan, ancak bilinen Nain tasarımlarını takip eder. Daha yüksek kaliteye ve şehrin kendisinde dokunanlara gelince, Nain halıları üç düğümlü tiptedir: 4La, 6La ve 9La. Farsça’da “La”, “Katman” anlamına gelir. Bu numaralandırma, halıyı dokurken her çözgü ipliğinde kullanılan iplik katmanlarının sayısına atıfta bulunarak, bir Nain halısının kalitesine karar verilmesine yardımcı olur. Alt sayı, daha ince ve daha yüksek yoğunluk düğümlere sahip halılar var.

Bunlar, son birkaç yıldır ve bugün Birleşik Krallık’taki en popüler yüksek kaliteli iran halı tarzı olmuştur. Büyük olasılıkla en nötr / açık / ince renkleri kullanılır.

Lilla Farsça Nain Kilim

TEBRİZ
Yer: Tahran’ın yaklaşık 600km batısında ve İran’ın en büyük şehirlerinden biri.

Tasarım: Genellikle Tebriz tasarımları, arabesklerle çevrili merkezi bir madalyona ve diğer çiçek ve bahçeden ilham alan desenlere (selvi ve ağlayan söğütler) sahiptir. Ancak Tebriz, diğer birçok şehir ve köyden farklı olarak madalyondan figürlü, resimsel ve daha fazlasına kadar çok çeşitli tasarımlardan birine sahiptir. En ünlü Tebriz tasarımı ‘Tebriz Mahi’ olarak bilinir. Tasarım, bir dere ile dört bölüme ayrılmış ünlü bir Pers bahçesine dayanmaktadır. Derede birçok balık var. Farsça’da “Mahi” kelimesi “Balık” dır.

Lilla Kilim Tebriz

KUM
Ayrıca Ghom, Ghome, Qom olarak yazılmıştır.

Yer: Tahran’ın yaklaşık 150km güneyinde Kum şehri bulunmaktadır.

Tasarım: Qum, ince saf ipek kilim dokumalarıyla tanınan bir şehirdir. Muhtemelen düğüm sayısı en yüksek olanlardır ve bu Farsça halılarda olduğundan daha ince ayrıntıları asla göremezsiniz. Tasarımlar çok karmaşık ve hayat bir HD ekrana benziyor! Desenler İran’ın farklı bölgelerinden ödünç alınmış, ancak genellikle bahçeler, madalyonlar, bitki ve hayvan motifleri içermektedir.

Köy Halıları

ABADE
Yer: Şiraz ve İsfahan arasında

Tasarım: başlangıçta Abade halıları, vazo desenleri ve tonlu renk paletleri ile biliniyordu. Bununla birlikte, satmaları zorlaştı ve bu nedenle Qashqai kabilelerinden ve geometrik tasarımlarından ilham aldılar. Artık halının ortasından altıgenlerle ve çevredeki ve sınırlardaki kuşlar, çiçekler ve ağaçlarla tanımlanabilirler.

ERDEBİL
Yer: Kuzey İran – Hazar Denizi yakınında.

Tasarım: Londra’daki Victoria ve Albert Müzesi’nde bulunan ünlü ‘Erdebil’ halısını duymuş olabilirsiniz. Ancak bu halının aslında Erdebil’de yapılmadığı düşünülüyor. Halının kökeni tam olarak tartışılmakla birlikte Keşan’da ya da yakınlarında yapıldığı düşünülmektedir. ‘Erdebil’ olarak tanınmasının nedeni, Erdebil’de bir camiye konması ve aynı zamanda satıldığı yer olmasıdır.

Erdebil halıları, diğer birçok İran halısından daha ince bir yığına sahiptir ve geometrik bir tasarıma sahiptir.

BİDJARNAME
Yer: İran’ın batısında – küçük bir Kürt kasabası.

Tasarım: Bidjar ismi birçok halı uzmanı için dayanıklılık ve mukavemet anlamına gelir. Güçlü, ancak kompakt ve son derece dayanıklıdırlar. Dokumacılar, atkı ve düğümleri dövmek için ahşap ve metalden yapılmış ağır bir tarak kullanırlar, böylece yığın neredeyse ayağa kalkar. Bu özel dokuma tarzı ve üstünlüğünden dolayı ‘halıların kralı’ olarak bilinirler.

En iyi bilinen tasarım, ‘balık deseni’ olarak da adlandırılan ‘Herati’ dir.

Bunlar İngiltere’de çok popüler bir halı türü olmuştur.

HAMADAN
Yer: Hamadan, İran’ın batısında, Tahran’a yaklaşık 300 km uzaklıkta bulunan bir şehirdir. Halılar söz konusu olduğunda köy bölümündedir, çünkü dokumacılığı gerçekten yapan tüm yakın köylerdir ve şehir merkezi sadece ticaret için kullanılmaktadır. Hamadan 134’ün üzerinde köyden oluşuyor ve her köyün Nahavand, Tuyserkan, Malayer, Hossein Abad gibi kendi halı tasarımları var. Belli nedenlerden dolayı, bu İran halıları meseleleri basitleştirmek için daha genel ‘Hamadan’ terimi olarak bilinir hale gelir.

Tasarım: Hamadan halıları, tekrarlanan desenleri kullanarak oldukça kolay tanınabilir. Çoğunlukla geometriktirler, ancak bazen çiçek desenleri kullanırlar. Genellikle renk paletlerinde daha derindirler ve kırmızılar, lacivert ve bazı krem parçaları içerirler.

HERİZ
Yer: İran’ın kuzeybatısında, Tebriz şehrine çok uzak değil.

Tasarım: Heriz tasarımı oldukça tanınabilir. Diğer İran halı tasarımlarından daha fazla. Merkez, büyük bir dik açılı madalyona sahiptir ve genellikle köşeleri işaretlenmiştir. Gerçekten geometrik bir tasarıma sahipler. Heriz halılarını küçük boyutlarda bulmak oldukça zor, genellikle 300x200cm’de başlıyor.

KERMAN
Yer: İran’ın güneydoğusunda. Gerçekten Kerman, nüfusu 350.000 civarında olan bir şehir. Bununla birlikte, işçilik kalitesi hala fantastik bir standart olmasına rağmen, ana şehir halıları kadar yüksek olmadığı için onları köy halılarıyla birlikte yerleştiriyoruz.

Tasarım: En geleneksel Kerman tasarımı genellikle kırmızı bir taban rengine sahiptir ve desene merkezi bir madalyon hakimdir, onu çevreleyen küçük bir desen ve bir kenarlık vardır. Bunlar Farsça Overdyed koleksiyonumuz için kullandığımız halılardır (Nain halılarından yapılan 1 veya 2 hariç). Bu alandaki yünün kalitesi özellikle boyalara iyi gelir ve iyi bir standarttır.

KEŞAN
Keshan da hecelendi.

Yer: İsfahan ile Tahran arasında büyük Keşan şehri bulunmaktadır. Tıpkı Kerman gibi, şehir parçalarıyla ilişkilendirilen kalite seviyesi nedeniyle Keşan’ı da köy halılarının arasına yerleştiriyoruz. Kilimler açısından, ‘köy’ halıları olarak kabul edilirler. Keşan uzun yıllardır tekstil ve çömlekçiliği ile ünlüdür. Şehir, ticaret için ve ipek yolu boyunca bir dinlenme yeri olarak kilit bir noktaydı.

Tasarım: Geleneksel bir ‘İran halısı’ düşündüğünüzde akla genellikle kırmızı Keşan gelir. Çiçek desenli, kırmızı ve lacivert. Diğer popüler Keşan renkleri krem ve antep fıstığı yeşilidir. Hem merkezi madalyonlarla hem de her yönden tasarımlarla gelirler (madalyon yok).

MEŞAD
Yer: İran’ın doğusunda – yine Keşan & Kerman gibi bir şehir ama köy halıları bölümünde kilim kalitesiyle. Mashad, İran’ın en ‘kutsal’ şehridir.

Tasarım: çoğunlukla geleneksel kırmızılar ve lacivert renklidir. Genellikle her zaman merkezi bir madalyon bulunur.

MOUD
Yer: Mashad’ın güneyinde ve Birdjan’ın güneyinde.

Tasarım: Moud halıları, dört ancanthus yaprağı ile çevrili bir eşkenar dörtgen içinde bir çiçek olan ‘Herati’ desenini kullanır. Yapraklar balıkları andırıyor. Moud halıları hem merkezi madalyonlarla hem de çok yönlü tasarımlarla (madalyon olmadan) gelir.

SENNEH
Yer: İran’ın batı kesiminde – Kürdistan eyaleti. Bugün başkent Sanandaj olarak adlandırılıyor, ancak eskiden Senneh olarak biliniyordu.

Tasarım: güzel tasarımlar ve zarif desenler. Renkler genellikle koyu mavi ve kırmızıdır. Senneh’de her iki halıyı da bir yığınla örüyorlar, ayrıca Senneh Kilimleri(yassı örgüler). Tasarımları tanınabilir ve benzersizdir.

Çankaya’da Eski İkinci El İran halılarınız alınır.
Ankara Antika
Çankaya, Ankara

Kasım 19, 2021 | Halı | 0

Leave a reply

Your email address will not be published.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*