menu close menu

Eski Dergiler

Eski dergiler, emin olmak için eski kağıda özel ilgi duyan insanlara hitap eder, ancak kapaklarındaki ve kapakları arasındaki belirli içerik için de toplanırlar. Örneğin, Jfk’ya düşkün anıları olanlar, 29 Kasım 1963 tarihli “Hayat” sayısının kopyalarını, kasvetli kapağında yakın zamanda öldürülen 35. cumhurbaşkanının resmi portresiyle arayabilirler. Ciddi Beatles hayranları neredeyse kesinlikle Richard Avedon’un John, Paul, George ve Ringo’nun tam sayfa, psychedelic fotoğraflarından oluşan dörtlüsünü içeren “Look” un 9 Ocak 1968 sayısının bir kopyasını istiyor. Ve askeri tarihçiler, İkinci Dünya Savaşı sırasında basılan “Colliers” ın kopyalarını, Normandiya’daki D-Day inişini rapor edebilmesi için ünlü bir hastane gemisinde saklanan Martha Gellhorn’un makaleleri için toplayabilirler.

Tüm dergi koleksiyoncuları bu kadar yüksek fikirli değildir. Yıldan yıla, en popüler vintage dergi başlıklarından biri ”Playboy”, özellikle de Marilyn Monroe’yu içeren Aralık 1953 tarihli ilk sayısı oldu. Makaleler için sadece “Playboy” okuduklarını iddia edenler için, Ray Bradbury’nin “Fahrenheit 451” inin seri hale getirildiği 1954’ten Mart, Nisan ve Mayıs sürümleri de dahil olmak üzere, aralarından seçim yapabileceğiniz çok daha fazla edebi konu var.

Sanatseverler için, Norman Rockwell’in kapaklarıyla ünlü “The Saturday Evening Post” ve zaman zaman Maxfield Parrish’in kapaklarına sahip olan “Harper’s Weekly” nin eski kopyaları var. Daha yakın zamanlarda, 1960’ların sonlarından kalma bir Londra müzik, moda ve kültür dergisi olan “Oz” un kopyaları, Bob Dylan’ın posterlerini folyo üzerine serigrafi yapan ve Cream için albüm kapakları yapan Martin Sharp tarafından yaratılan sanat eserine talep edildi.

Diğer dergiler, 1940’larda Edgar Rice Burroughs’un dünyalı John Carter’ın Mars’taki maceraları hakkındaki hikayelerini yeniden basan “Amazing Stories” gibi çizgi romanlar ve bilim kurgu romanları arasında bir yere düşüyor ya da Burroughs tarafından adlandırıldığı gibi Barsoom. “Argosy“, 1920’lerde ve 30’larda ”Tarzan” maceralarını serileştiren Burroughs için de bir çıkış noktasıydı.

Son olarak, diğer dergilerin yerinde parodileri olduğu için rezil olan dergiler var. 1972’de “Harvard Lampoon”, tahmin edebileceğiniz kadar iğrenç olan Henry Kissinger’ın çıplak bir orta katını içeren “Cosmopolitan” versiyonunu üretti. Aşılmaması gereken, 1980’de ”Yeni Batı“, kapağında nükleer santralin gölgesinde piknik yapan bir ailenin ve içinde ”Doğu Los Angeles’a Katır gezileri – bir rehber“ ve ”Et yiyecekleri kadar büyük laleler“ gibi makalelerin yer aldığı “Sunsect” olarak adlandırdığı “Sunset” in ince ama parlak beş sayfalık bir parodisini üretti.

Ocak 28, 2022 | Dergiler | 0

Leave a reply

Your email address will not be published.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*