menu close menu

Eski Haritalar

Haritacılık, Gutenberg’in ilk hareketli tip matbaayı piyasaya sürmesinden sadece birkaç on yıl sonra, en azından 15. yüzyılın sonlarına kadar uzanıyor. Kraliçe Elizabeth’in 16. yüzyılın ikinci yarısında hüküm sürdüğü zaman, insanlar genellikle kitaplara bağlanmış olan bu belgeleri zaten topluyorlardı ve bu belgeleri kendilerine saygılı herhangi bir kütüphaneye önemli eklemeler yapıyorlardı.

En çok arzu edilen ilk haritalardan bazıları, 1500’lerden kalma renkli gravürlerdir; bunlar, mümkün olan en iyi şekilde, Christopher Columbus, Vasco da Gama ve Giovanni Caboto gibi kaşiflerin yolculuklarından elde edilen istihbaratı bütünleştirmek için hızlıydı. Adı sık sık Cabot olarak kısaltılmış bir İtalyan. Bunlardan ilki, Johann Ruysch’un Yeni Dünya’yı gösteren 1507 haritasıydı ve Ferdinand Magellan’ın mürettebatının geç kaptanlarının dünyayı dolaşmasını tamamlamasından on yıldan fazla bir süre önce üretildi.

1627 yılına gelindiğinde, ünlü Londra haritacısı John Speed, Kaliforniya eyaletini bir ada olarak göstermesiyle dikkat çeken kendi dekoratif, çift yarımküre haritasını çıkardı. 100 Yıldan uzun bir süre sonra, 1750’de Emanuel Bowen’in tüm enlem ve boylamların paralel olduğu Mercator projeksiyon dünya haritası Baja California’yı düzeltti, ancak Kuzey Amerika’nın kuzeybatı köşesini boş ve eşlenmemiş bıraktı.

Dünya haritalarında tasvir edilen coğrafya zaman zaman biraz bulanıksa, haritacılar şehirler ve kasabalar gibi daha tanıdık yerleri yakalamak için daha iyi bir iş çıkardılar. Sebastian Munster’ın 1552 Londra haritası, Thames’teki gemileri ölçeklendirecek sokakları ve ön plandaki soyluları ve kadınları dekoratif bir dokunuş olarak göstermek için ahşap blok baskı tekniğini kullandı. Buna karşılık, John Rocque’un aynı şehrin 1746 haritası neredeyse bir uydu fotoğrafına benziyor, bugün şehre gelen ziyaretçiler muhtemelen onu kullanabilir ve fazla kaybolmazlar.

Kuzey Amerika ve Amerika Birleşik Devletleri’nin en eski bölgesel haritalarından bazıları Avrupalılar tarafından üretildi. Lahey’den Henry Hondius, Jamestown’a yerleşen Kaptan John Smith tarafından sağlanan orijinaline dayanarak 1633’te Virginia’nın bir haritasını oluşturdu. Amsterdam merkezli haritacı Jan Jansson, 1666’da kuzeydoğu’nun kesin haritalarını oluşturdu ve Francis Lamb, 1676’da Londralı John Speed için Carolina sahil şeridinin dekoratif bir haritasını çıkardı.

Rocque’un 1746 Londra haritasında olduğu gibi, Robert Sayer ve John Bennett’in 1776 Florida haritası şaşırtıcı derecede çağdaş görünüyor. Ve Joseph Colton’un 1854 tarihli büyük Amerika Birleşik Devletleri duvar haritası, eyaletler, bölgeler ve topografik özellikler ayrıntılı olarak ele geçirildiğinde son derece doğrudur.

Şubat 2, 2022 | Haritalar | 0

Leave a reply

Your email address will not be published.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*