menu close menu

Hinduizm Kitapları

Gözlerini Hinduizm kitaplarına çeviren koleksiyoncular kütüphaneleri için geniş bir dizi bulacaklar. Hinduizm, dünyadaki hayatta kalan en eski inanç sistemlerinden biridir. Güney Asya’da, özellikle Hindistan’da büyük ölçüde uygulanırken, inançlarına bağlı olanlar tüm dünyada bulunabilir. Hinduizm 900 milyondan fazla insanın dünya görüşünü şekillendirdi ve etkisi ilk olarak 1800’lerde Batı kültürleri üzerinde hissedildi.

Hinduizm büyük ölçüde M.Ö. 1400-1500 yıllarına tarihlenen Vedik metinlere dayanmaktadır; Vedalar Sanskritçe yazılmış dört eski dini metinden oluşur. Bunların bilge adamların vahiyleri olduğuna inanılır ve yorumlar, fedakarlık ve törenlerin açıklamaları ve insan durumuna ilişkin içgörüleri içerir. Diğer Hinduizm kitapları arasında Upanishadas, Mahabharata ve Ramayana bulunur. Hindu dini birçok farklı tanrıyı tanır, ancak bir tanrı olan Brahma’yı onların üstünde yükseltir. Hindular, insan davranışları ve eylemlerden kaynaklanan sonuçlarla ilgili olan reenkarnasyon ve karmaya inanırlar. Yoganın kökleri Hindu inançlarına dayanır.

İnanç sisteminin temel metinlerinden biri ve klasik bir vintage Hinduizm kitabı, derin içgörüleri ortaya çıkaran zengin, ayrıntılı hikayeler içeren Mahabharata’dır (Kamala Subramaniam tarafından çevrilmiştir). Swami Chinmayananda’nın yorumuyla Kutsal Geeta, Hindu ilkelerinin hayata uygulanmasıyla ilgili önemli bir diyalog olan önemli ‘Rab’bin İlahi Şarkısını’ inceler. Bu aktiviteden hoşlananların ilgisini çeken yoga ile ilgili Hinduizm kitapları arasında Jeane Vareen’in Yogası ve Hindu Geleneği yer alıyor. Hindu uygulamalarının canlı gerçekliğini merak edenler için, Steven Huyler’in Tanrı İle Buluşması: Hindu Bağlılığının Unsurları gibi Hinduizm kitapları, Hindistan’daki uygulayıcıların birçok fotoğrafını ve açıklamasını bulacaktır. Dinin tarihine ve gelişimine geniş bir bakış, Gavin D. Flood’un Hinduizm’e Giriş bölümünde bulunabilir.

Dünya dinlerine ilgi duyanlar, gerçekten çok yönlü bir koleksiyon oluşturmak için Hinduizm kitapları satın almalıdır. Hinduizm kitaplarının sayfalarında meraklıları büyüleyici yeni bir dünya bekliyor.

Ocak 29, 2022 | Kitaplar | 0

Leave a reply

Your email address will not be published.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*