menu close menu

Hipnoz Kitapları

Hipnoz kitapları genellikle okuyucuların kendilerini daha iyi sakinleştirmelerine ve odak bulmalarına izin veren tekniklere odaklanır. Hipnoz bazen oldukça gölgeli bir üne sahiptir. Bununla birlikte, bunun nedeni büyük ölçüde vicdansız insanların (1700’lerin ortalarında saf Parislileri dolandırmış olan şarlatan Kont de Cagliostro gibi) yasadışı bir fayda elde etmek için başkaları üzerinde kullanmaya çalıştıklarıdır. Bununla birlikte, ağrı ve strese yardımcı olabilecek yararlı, bilimsel olarak desteklenen bilgiler sağlayabilecek kendi kendine hipnoz kitapları vardır.

Kendi kendine hipnoz gerçekten yardımcı olabilir mi? Modern bilim insanları bu soruyu araştırıyorlar. Örneğin, Ağrı “Acı” dergisinde  1994 yılında yapılan bir araştırma, bilimsel kendi kendine hipnoz teknikleriyle uğraşan çalışma katılımcılarının baş ağrısı ağrısında azalma yaşadığını buldu. Uluslararası Klinik ve Deneysel Hipnoz Dergisi’nde yapılan daha yeni bir çalışma, meme kanserinden muzdarip kadınların kendi kendine hipnoz yaptıktan sonra yaşadıkları stres miktarını azaltabildiklerini buldu. Bununla birlikte, semptomları tedavi etmek için herhangi bir hipnoterapi tekniği kullanmadan önce bir doktora danıştığınızdan emin olun.

Bazı hipnoz kitapları, koleksiyonculara çeşitli kendi kendine hipnoz teknikleri, hipnozla ilgili en son araştırmaların ne olduğu ve kendi kendine hipnozun günlük hayata nasıl uygulanabileceği konusunda güçlü bir anlayış sağlayabilir. Dave Elman’ın Hipnoterapisi hipnoz alanında seminal bir çalışma olarak kabul edilir. Elman aslında acıyı hafifletmenin bir yolu olarak hipnozu keşfetmeye başlayan Amerikalı bir meslekten olmayan adamdı. 1940’lardan 1960’lara kadar hipnoz eğitimcisi olarak tanındı ve hekimlere hipnotizme yaklaşımını öğretti. Bu hipnoz kitabı, kendi çalışmalarını destekleme yöntemlerine dayanan çok sayıda araştırmacı tarafından alıntılanmıştır. Başka bir koleksiyon hipnoz kitabı Hippolyte Bernheim’ın Psikoterapide Hipnoz ve Öneri’dir. Bu Fransız hekim kendi alanında öncü olarak kabul edildi ve Sigmund Freud’un insan zihni hakkındaki teorilerini etkilediği biliniyor. Daha fazla bilgi için hipnozla ilgili bir kitap satın.

Ocak 30, 2022 | Kitaplar | 0

Leave a reply

Your email address will not be published.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*