menu close menu

İkinci El Kitap Alanlar

Okumaya gelince çok fazla seçenek var. Kütüphaneler ve kahve dükkanları gibi zamana saygı duyulan kurumlara ek olarak, artık telefonlarımızdan, tabletlerimizden, e-kitap okuyucularımızdan ve hatta saatlerimizden çok sayıda içeriğe sahibiz. Peki neden eski güzel kullanılmış kitaplar alsak daha iyi olur?

1. Para biriktireceksin.
Bu oldukça açık, elbette. Yeni basılmış kitaplar sizi oldukça dik tutabilir, ancak kullanılmış satın aldığınızda en az yarıdan tasarruf etmeniz garanti edilir.

2. Devamını okuyacaksın.
Şu anki kitabınızı bitirmeniz için sizi motive eden hiçbir şey, rafınızda eşit derecede zorlayıcı bir okuma yığınından daha fazla değildir. Ve uygun fiyatlı kullanılmış kitaplar satın aldığınızda, bu yığını yüksek tutmakta sorun yaşamayacaksınız.

3. Çevre için daha iyi.
Yeni bir kitap almak sandığın kadar masum değil. Amerika Birleşik Devletleri’nde her yıl 2 milyar yeni kağıt kitap üretiliyor. Bu milyonlarca ağaç ve milyonlarca ton CO2 – oldukça büyük bir ayak izi. Evet, The Great Gatsby’nin en yeni baskısındaki sanat eseri oldukça şık, ama neden çevre için üzerinize düşeni yapmıyorsunuz ve halihazırda var olan milyonlarca kullanılmış kopyadan birini almıyorsunuz?

4. Ortak bir geçmiş var…
Kullanılmış bir kitap satın almak bir kutu çikolata gibidir … kenar boşluklarında ne tür düşünceler bulacağınızı asla bilemezsiniz. Ve bu kullanılmış satın almanın güzelliğinin bir parçası. Paylaşılan bir tarihe aktif olarak katılıyorsunuz ve yol boyunca kendi fikirlerinize katkıda bulunmakta özgürsünüz.

5. …başkalarına aktarabileceğini.
Sonunda Savaştan ve Barıştan kurtuldun. En sevdiğiniz pasajların altı çizildi ve tahsis edildi ve şimdi iyi sevginizi paylaşmakta özgürsünüz. Kullanılmış bir kitabı arkadaşlarınıza ve ailenize ödünç vermenin belli bir cazibesi var. Sayfalarının birikimli yaşamına bir zihin daha ekliyor!

Kitapların bebeklik yapması gerekmiyor. Taze basılmış kitapların gevrek, kahve lekesiz sayfalarını koruma konusunda endişelenmek yerine, kullanılmış bir kopyasını alın. Ciltleme muhtemelen bükülmüş ve yol boyunca buruşuk sayfalar bulabilirsiniz – ancak çantanıza atıp yola çıkmaktan çekinmeyin. Kullanılmış kitaplar bir kaç kez mahallenin etrafında dolaştı … inanamayacağın şeyler gördüler.

6. İlk satış haklarınızı kullanabilirsiniz!
İlk satış yasal doktrini, bizim (ve sizin) kullanılmış kitapları, müzikleri veya başka herhangi bir kullanılmış telif hakkıyla korunan ürünü satabilmemizin nedenidir. E-kitabın ve diğer dijital sanat eserlerinin yükselişiyle birlikte, ilk satış haklarının birçok endişe verici yorumu spot ışığında olmuştur. Kullanılan ilk alış-satış hakları tasarruf sağlar.

7. Orada gerçekten harika vintage kapaklar var.
70’lerin destansı bilimkurgularından seksi aşk romanlarına kadar, kullanılmış kitapların kapaklarını süsleyen nefes kesici sanat eserleri sıkıntısı yok. Sevimsiz mi? Elbette. Ama işe giderken otobüs yolculuğunuzda bir konuşma başlatmak için harika bir yol.

8. O eski kitap kokusu.
Yeni kitaplarda aynı koku. İkinci el kitaplar ise yıllar, on yıllar, bazen de yüzyıllar boyunca kendine özgü kokularını toplayarak geçirmişlerdir. İngiliz Kütüphanesinde Geçen 200 Yıllık bu koku … Parisli Aristokrat Tarafından Çok Sevilen Bu koku ve tabii ki daha az hoş ama yine de büyüleyici olan Bu koku.

Mesele şu ki, kullanılmış kitaplar bize çok benziyor. Kişilikleri var. Burada ve orada biraz yıpranmışlar. Geçmişleri var. Bu nedenle, bir sonraki okumanızı alma zamanı geldiğinde, kullanılmış satın almak için en az sekiz  nedeniniz var. Seçim sizin!

Kasım 19, 2021 | Diğer, Haberler, Kitap, Köşe Yazıları | 0

Leave a reply

Your email address will not be published.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*