menu close menu

Kitap Okumak

Antika Kitap’ta okuma konusunda inkar edilemez derecede özel bir şey olduğuna inanıyoruz. Ve biz sadece kitap okumayı sevmiyoruz. Onlar hakkında konuşmayı severiz. Facebook takipçilerimizden birkaç soruya cevap vermelerini istedik: Okumaya ne zaman aşık oldular? Niçin? Kitaplarla ilgili en sevdikleri şey nedir?

Aldığımız cevaplar okumak için bir zevkti. Bazıları, benim gibi, nasıl olduğunu bile bilmeden önce okumayı severdi. Diğerleri bu hobiyi daha sonraki yaşamlarında takdir etmeye başladılar. Paylaşılan anıların çoğuyla ilişki kurabilirim. İlk kütüphane kartıma sahip olma serüveni. Ailem tarafından sürekli olarak okumadan “ara vermeleri” ve “dışarı çıkmaları” söylenmesinin hayal kırıklığı.” Bir kitap okuyarak geçirdiğim her gün yaşamaya devam ettiğim harika ferahlık hissi.

Beş yaşında ya da elli yaşında okumayı sevmeye gelsek de, deneyim birçok insanın hayatının önemli ve değerli bir parçası haline geldi. İşte bunun en yaygın nedenlerinden yedi tanesi.

Kitap Okumanın Faydaları

Okumak seni büyümeye cesaretlendirir.

Okumak için önce öğrenmek gerekir. Hikayelere, karakterlere ve fikirlere dönüşene kadar anlamsız çizgilerle ve kıvrımlarla etkileşime geçmek için kendinizi zorlamalısınız. Resimli kitaplara hakim olduktan sonra çocuk romanlarına geçersin. Resimsiz romanlar, Klasik edebiyat, Yabancı dilde kitaplar. Okuma, son kitabınızda yaptığınızdan daha fazlasını elde etmek için sürekli olarak kendinize meydan okuduğunuz bir azim alıştırmasıdır.

Okuma, birden fazla gerçekliği deneyimlemenizi sağlar.

Hepimizin hayatta çok değerli bir rolü var. Fakat çoğumuz, bu rolden memnun olsak bile, genellikle farklı bir yerde yaşamanın, farklı bir işte çalışmanın, hatta tamamen farklı bir insan olmanın nasıl bir şey olduğunu merak ediyoruz. Kısa bir süre için, kitaplar bizi kendi gerçekliğimizin kısıtlamalarından kurtarır. Bizi dünyamızın ötesine ve başkasının gerçek ya da hayali olanına götürüyorlar. Zor olanın merakını tatmin ediyorlar.

Okuma bakış açınıza meydan okuyor.

Hayatı bir başkasının gözünden deneyimlediğinizde, hayatın en yaygın durumları hakkında farklı açılarla karşılaşırsınız. Yetenekli yazarlar doğal olarak karakterleri için empatiye ilham verecek ve kendinizden farklı bakış açılarıyla empati kurmak rahatsızlık hissedebilir. Son derece rahatsız edici. Okumak, farklı bakış açılarıyla hemfikir olacağınız anlamına gelmese de, size onları anlama fırsatı sunar.

Okumak hatırlamanıza yardımcı olur.

Okumak sadece yeniyi keşfetmekle ilgili değildir. Aynı zamanda yansıma için bir araç. Birçok bibliyofil, bir ebeveyn tarafından okunmak veya sevdikleri ilk kitabı keşfetmek gibi değerli bir anıya okuma sevgilerini izleyebilir (Winnie the Pooh, Dr. Seuss veya Enid Blyton, kimse?). Bu favori kitapları yeniden okumak veya tanıdık yerler, zamanlar ve insanlar hakkında okumak, kendi hayatımızın ayrıntılarını hatırlamamıza yardımcı olur. Bize kim olduğumuzu, nerede olduğumuzu ve buraya nasıl geldiğimizi hatırlatıyor.

Okumak unutmana yardımcı olur.

Kronik kaçma hiçbir şekilde sağlıklı bir alışkanlık değildir, ancak stresli yaşam koşullarında da zamanın yüzde yüz üzerinde durulmaz. Kısa dozlarda, zihninizin zorluklarınızdan başka şeylere odaklanmasına izin vermek son derece faydalı ve hatta gerekli olabilir. Okuma, egzersiz gibi, olumsuz düşünme için güvenli, sağlıklı ve üretken bir alternatif sunar. Engellerinizi aşmak için ihtiyacınız olan gücü geri kazanana kadar zihninize dinlenmek için güvenli bir yer verir.

Okumak demek yalnız kalmak zorunda değilsin.

Hayatınız boyunca çok sayıda geçiş yaşayacaksınız. Okulları, işleri veya şehirleri değiştirmek, eski ilişkileri yenileriyle değiştirmenizi gerektirebilir ve bazen başarılı ayarlamalar beklenenden daha zor veya uzun sürebilir. İster favori bir kitabın rahatlığıyla, ister birbiriyle ilişkili karakterlerle duygusal bir bağ kurarak olsun, kitaplar güvenebileceğiniz tek kişinin kendiniz olduğunu hissettiğiniz zamanlarda istikrarlı bir arkadaşlık kaynağı sağlar.

Okumak hayat verir.

Eğer bir kitap aşığıysanız, enerjinizi yenileyen ve ruh halinizi yükselten gençleştirici bir aktivite olmak için okumayı deneyimlemişsinizdir. Çok sayıda kitap sever, okumanın onlara bir amaç verdiğini, zorlukların üstesinden gelmelerine yardımcı olduğunu ve varlığından bile haberdar olmadıkları kısımlarının kilidini açtığını ifade etmiştir. Bu makale ve daha fazla nedenlerle okuma iyimser hissetmemizi, soluk soluğa, inatla hayatta bağlar.

Ocak 27, 2022 | Köşe Yazıları | 0
Etiketler: ,

Leave a reply

Your email address will not be published.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*