menu close menu

Kitap Sanatları

Kitap sanatları, yalnızca kitabın kapağını bağlama ve tasarlama sanatını değil, aynı zamanda kağıt yapımı gibi yaratıcı gelişiminin diğer yönlerini de kapsar. Kitap sanatlarının gelişimi, kitapların evrimine paralellik gösterdi; en eski eserler, bir ömür boyu başyapıt olabilecek el yapımı eserlerdi. Örneğin, Orta Çağ’daki Avrupa manastırları, orijinal kitap sanatının yaratılmasına olan bağlılıklarıyla ünlüdür. İncil metinleri özenle elle yazılmış ve daha sonra resimlerle veya dekoratif yazılarla aydınlatılmıştır. Kuran’ın onüçüncü yüzyıl kopyaları, göz kamaştırıcı simetrik coğrafi tasarımların yanı sıra dikkatli yazılar da içeriyor.

Vintage kitap sanatı internette kolayca bulunabilir, ancak kendinizinkini yaratmak, çeşitli kitap sanatlarına olan anlayışınızı ve zevkinizi artırabilir. Günlük kaydı, fikirlerinizi ve sanatsal çabalarınızı kaydetmenin harika bir yoludur. Gwen Diehn, okuyucuyu kitap sanatlarında yaratıcı bir yolculuğa çıkarıyor. Tam Dekore Edilmiş Dergi: Günlük Tutma Tekniklerinin Bir Özeti. Dekore Edilmiş kağıtlar P. J. M. Marks’ın Dekore Edilmiş Kağıtlar Antolojisi: Tasarımcılar için Bir Kaynak Kitabında kapsamlı bir inceleme yapın. David Hughes’un Letterpress’teki ilk Adımları, bu eski zanaata nasıl başlayacağınıza dair çok kısa bir genel bakış sunuyor. Ciltçiliğe mi dalıyorsun? Alisa Golden’ın El Yapımı Kitaplar Yapma: 100’den fazla Bağlama, Yapı,  Form ve daha yaratıcı maceralar için bir temel sağlayabilir.

Kitap sanatları tarihi ile ilgilenenler, Otto Pächt’ın aydınlatıcı metinler sanatını inceleyen Orta Çağ’da Tezhip (Ortaçağ ve Erken Rönesans Sanat Tarihi Çalışmaları) Kitabı gibi birçok değerli taş bulabilirler. Bibliyofiller (ya da sadece meraklılar) kitap sanatını doğrudan sanatçılardan satın alabilir ya da kendi eserlerini oluşturabilirler. Kağıt yapımı, yazı, illüstrasyon, tasarım ve ciltleme ile ilgili büyüleyici okumaların zenginliği ile, bir koleksiyoncunun raflarının (ve zanaat masasının) asla boş olması gerekmez.

Şubat 1, 2021 | Köşe Yazıları | 0

Leave a reply

Your email address will not be published.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*