menu close menu

Korku Kitapları

Hayaletler, vampirler, kurt adamlar ve canavarlar, bunlar gece insanları etkileyen hikayeleridir. Genel korku kitaplarında, Bram Stoker, Edgar Allen Poe ve Richard Matheson gibi yazarların klasik korku hikayelerinden Stephen King, Dean Koontz ve Anne Rice’ın modern zihin bükücülerine kadar tüm şekil ve boyutlarda kabuslar yer alıyor. Korku kurgu kitaplarının çoğu, zorlayıcı oldukları kadar tahsil edilebilir olan imzalı ilk baskılardır.

Ölenlerin ve bilinmeyenlerin korkusundan kaynaklanan efsaneler ve efsanelerle, dehşetin kökenlerini hikaye anlatımının başlangıcına kadar izleyebiliriz. Büyücülük paniği engizisyon döneminde yükseldi ve yüzyıllarca sürdü. Dante’nin Cehennemi ve John Milton’ın Kayıp Cenneti gibi hikayeler bu türü besledi, sonunda Shakespeare’in musallat Hamlet’i gibi hayalet hikayelerine yol açtı ve sonra Mary Shelley’nin Frankenstein’ı gibi bilim hikayeleri ters gitti.

Bilinmeyenden korkmak, sonraki yüzyıllar boyunca gelişti, ancak modern korku yazarları hala bu korkuları kendi eserleri için çiziyorlar. Stephen King’in hayranları genellikle onu modern korku ustası olarak görür ve eserlerini iyi temsil edilmiş bulabilirsiniz. Mark Z. Danielewski’nin rahatsız edici ilk romanı House of Leaves’de esrarengiz dünyayı ziyaret edin. Sookie Stackhouse serisinin yazarı Charlaine Harris’in gizemlerini ortaya çıkarın ya da Thomas Harris’in Kuzuların Sessizliği’nde ürpertici antagonist Hannibal Lector’u tekrar ziyaret edin. Bu korku kurgu kitaplarının çoğu filmlerin veya televizyon şovlarının temeli olmuştur, ancak hiçbir şey orijinal kaynak materyali okumanın sayfa çevirme titremelerini yenemez.

Daha fazla vintage genel korku kitabı arıyorsanız, ciltsiz kitapları ve geçmiş on yıllardan kalma korku hikayeleri koleksiyonlarını stoklayabilirsiniz. Bu seçimler bazen ürkütücü, bazen kampçı, ama her zaman okunmaya değer. Çağdaş veya klasik, genel korku kitapları satın alın ve karanlık ve fırtınalı bir gecede tadını çıkarın.

Arkham Evi ve Lovecraft

HP Lovecraft vefat ettiğinde, arkadaşları Arthur Derleth ve Donald Wandrei, tuhaf kurgu konusunda uzmanlaşmış bir yayın kuruluşu olan Arkham House’un yaratılmasıyla onu ünlü yaptı. Arkham House Lovecraft Kitapları, korku türüne ses verirken HP Lovecraft’ın mirasını canlı tuttu. Arkham House, ilk HP Lovecraft kitabını 1939’da, yazar tarafından yazılan 37 ürpertici kısa öykü, roman ve deneme içeren The Outsider and Others’ı yayınladı. Şirket, Arkham House Lovecraft’ın koleksiyon kitaplarını gerçek korku hayranları için değerli bir kaynak haline getiren yüksek baskı ve ciltleme kalitesiyle tanınıyor. Koleksiyoncular, farklı kapaklarını ve illüstrasyonlarını sanat eserleri ve Lovecraft’ın eşsiz yazılarına mükemmel bir saygı olarak görüyorlar.

HP Lovecraft, göreceli olarak belirsiz bir yaşam sürmesine rağmen korku türündeki en etkili yazarlardan biridir. Mirasını boşa harcadı ve fakir öldü, hikayelerini sadece kağıt hamuru dergilerinde yayınladı. Aslında, Derleth ve Wandrei’nin vizyonunun azmi olmadan, Lovecraft hiç keşfedilmemiş olabilirdi. Arkham House Lovecraft Kitapları, yeni yazarların eserlerini okuyan ve her zaman Cthulhu’nun hikayelerini koleksiyonlarına eklemek isteyen bir grup olan sadık hayran kitlesi aracılığıyla yaşıyor. Son 60 yılda Arkham House, dünyanın dört bir yanındaki fantezi ve korku hayranlarının kütüphanelerine hayat (veya ölüm) getiren 200’den fazla benzersiz koleksiyon kitabı yayınladı.

Arkham House hala yeni kitaplar üretiyor, ancak baskılarının çoğu basılmadı. Koleksiyoncuların koleksiyonları arasında nadir yayınlar, imzalı romanlar ve özel baskı çalışmaları yer alıyor. İster bir Lovecraft koleksiyoncusu olun, ister Arkham House’un duvarlarından geçen diğer birçok korku yazarının yazılarının tadını çıkarın, Arkham House Lovecraft Kitaplarını okumak veya görüntülemek için satın alabilirsiniz. Arkham House Lovecraft Kitaplarının güzel hazırlanmış bağlarını açın ve ürkütücü bir hikaye için yerleşin. Onları gece geç saatlerde okumamanızı öneririz.

Hayalet Hikayeleri

Doğaüstü ile ilgili hayalet hikaye kitapları yüzlerce yıldır popülerdi, kamp ateşleri etrafında anlatıldı ve nesilden nesile aktarıldı. Perili evlerin, hayalet karşılaşmaların, şeytani mülkiyetin ve daha fazlasının bu hikayeleri, dünyada görebileceğinizden daha fazlası olabileceğine dair omurga karıncalanma hatırlatmalarıdır. Washington Irving’in The Legend of Sleepy Hollow ve Shirley Jackson’ın The Haunting of Hill House gibi klasik hayalet hikayesi kitaplarından doğaüstü olayların gerçek anlatımlarına kadar, sahaflar sizi ruh alemine inandıran kitaplar sunuyor.

Son 100 yılın koleksiyon hayalet hikaye kitaplarıyla dünyanın dört bir yanından gelen perili evleri keşfedin. Hayalet avcıları ve paranormal araştırmacılar deneyimlerini ve antolojilerini paylaşırlar, hayaletlerin, canavarların, şeytanların ve diğer ürpertici karşılaşmaların efsanelerini ve hesaplarını toplarlar. Tarihi kalelerden ve iç savaş savaş alanlarından lüks otellere kadar her yerde gerçekleşen hikayeleri keşfedin, kendinizi ışıklar açıkken uyurken bulabilirsiniz.

Bu kadar korkunç bir şey mi arıyorsunuz? Ayrıca kamp ateşi hayalet hikayeleri, karanlıkta anlatılacak klasik dizi korkunç hikayeler ve R.L. Stine’s Goosebumps dahil olmak üzere genç okuyucular için masallar var. Şehir efsanelerini, hayalet hikayelerini ve ürkütücü gizemleri keşfederek, bu kitaplar kabuslar olmadan korkutabilir. Daha büyük çocuklar için, R.L. Stine’in Fear Street serisi veya Christopher Pike’ın kitapları bol miktarda korku sunuyor.

Gerçek av hikayelerine ek olarak, Clive Barker, Stephen King ve orijinal korku kralı HP Lovecraft’ın hikayeleri de dahil olmak üzere birçok kurgusal hikaye var. Elbette, dünyanın en klasik hayalet hikayelerinden biri olan Charles Dickens’ın Noel Şarkısı favori olmaya devam ediyor. İster kamp gezisinde anlatacak ürkütücü masallar, ister tüylerinizi ürperten perili manzaralar kitabı ya da gece çarpacak şeylerin kurgusal bir hikayesini arıyorsanız, hayalet hikaye kitapları satın alabilirsiniz.

Vampirler ve Kurt Adamlar

Vampir ve kurt adam kitaplarında muazzam bir çekicilik ve tutku var, ölümsüzlük, güç ve ilkel içgüdüler okuyucuları büyülüyor. Bu eserler korku türünde öne çıkıyor ve vampirler ve kurtadamlar paranormal romantizm, fantezi ve bilim kurgu dünyalarında önemli kahramanlar.

Vampir kökenleri, Apollon ve Artemis tarafından lanetlenen Ambrogio hikayesiyle Delphi’nin Kutsal Yazıları olan Yunan efsaneleri kadar erken not edilir. Güneş ışığına ve gümüşe duyarlılık, sonsuz yaşam ve kan kullanımı göze çarpar ve birçok hikayeyi tanımlayan ayrıntılardır. Ölme ve ölme korkusu, sonunda diğer ülkelerdeki yazarları etkileyen 17. yüzyıl Doğu Avrupa strigoi efsanelerine ilham verdi. İlk eserler arasında Heinrich August Ossenfelder’in Der Vampyr (1748) ve John Stagg’ın Vampyr (1810) şiirleri yer alır. Kısa bir süre sonra, Dr. Vampyr (1819) tarafından seminal geldi. John Polidori, J. Sheridan Le Fanu tarafından Carmilla (1871) ve tabii ki, Bram Stoker’ın 1897 anıtsal klasiği Drakula.

Tahsil edilebilir vampir ve kurt adam kitaplarına göz atarken, şekil değiştiren tarihini izleyen birkaç seçkin kaynak var. Ovid’in Metamorfozları, Kral Lycaon’un Zeus’u insan etine hizmet ederek rahatsız ettikten sonra kurda dönüşmesini içeriyor. Snorri Sturluson’un 12. yüzyıldan kalma yazıları, savaşlar sırasında kurt postları ve kafaları takan Viking ulfhednar savaşçılarına dayanıyordu. Aynı zamanda 12. yüzyıl olan Bisclavret’in Lai’si, Marie de France’ın lycanthropy’sini karısından saklayan bir adam hakkındaki anlatı şiiridir. Bedburg’un Kurt Adamı olan 1589 broşürü, acımasız cinayetler işleyen bir yaratığa karşı uyarıyor. Peter Stubbe’nin (veya Stumpp’un) gerçek suçlarına dayanan kurt adam kitaplarındaki ortak temaların temelini oluşturdu.

Bugün, bu canlıların mitolojilerinin ve maceralarının neredeyse sonsuz varyasyonları var. Vampir ve kurt adam kitapları almaya hazır olduğunuzda, Gary Brandner’ın The Howling serisi veya Angela Carter’ın The Bloody Countess adlı kitabı için bir sahaf arayın.

Ocak 29, 2022 | Kitaplar | 0

Leave a reply

Your email address will not be published.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*