menu close menu

Ortaçağ Tarih Kitapları

Uygarlıktaki anıtsal bir basamak taşını anlatan ortaçağ tarih kitapları, okuyucuları 5. yüzyılın sonundan 1300’lü yıllarda Rönesans’ın başlangıcına kadar uzanan büyüleyici zaman dilimine geri götürüyor. Karanlık Çağlar olarak da bilinmesine rağmen, dönem aslında gelecekteki çabaları etkileyen kayda değer ayrıntılarla doluydu. Bu kayıtlar, dünyanın uzun zaman önce nasıl olduğuna dair geriye dönük ciltlerle dolu herhangi bir kitaplık için harika eklemelerdir.

Ortaçağın birçok yönü antik kalıntılardan ve ilk yazıların kalıntılarından deşifre edilmiş, yazarlar genellikle onlardan önceki Yunan ve Roma bilim adamlarına atıfta bulunmuştur. Resimli el yazmaları, genellikle altın varakla süslenmiş eski ortaçağ tarih kitapları, içlerinde kaydedilen dini ve felsefi düşüncelerle fikirler hakkında anlayışlı bilgiler de ortaya koymaktadır. İçinde görgü kuralları, lirik şiir ve görkemli yasalar vardır; bunlar, bir sınıf sistemine göre insanlara belirli kıyafetler ve diğer alışkanlıklar atadı.

Korse giymiş görkemli şövalyeler ve kadınlar, ithal yemeklik yağlar ve egzotik baharatlarla hazırlanan yemekler yediler. Gotik mimarinin doğuşu, camera obscura iğne deliği kamerasıyla yapılan gelişmeler ve birkaç zaman anlatan cihazın icadıydı. Filippo Brunelleschi yaratıcı doğrusal perspektif kavramını geliştirdi, Giotto di Bondone sanatta natüralizmin öncüsü oldu ve Bingen’li Hildegard kayda değer müzikler besteledi. Öte yandan Orta Çağ, feodalizm, yüksek doğum ve bebek ölüm oranları, büyük kıtlık, kara ölüm, ölümcül haçlı seferleri ve yüz yıl savaşı ile de tanımlandı.

Kadınların nasıl davranması gerektiğine, kan alma ve tıbbi tedavilere ve Kral Arthur efsanelerinin yorumlarına kadar her şeyi anlatan çok sayıda başlık var. Ejderhanın evcilleştirilmesindeki politik stratejileri de inceleyebilirsiniz: Edward I ve Galler’in W.B. Bartlett tarafından Fethi veya Frances ve Joseph Gies’in Katedrali, Forge ve Waterwheel’deki ilgi çekici zaman çizelgeleri: Orta Çağ’da Teknoloji ve Buluş. Orta Çağ’ın en çok ilgilendiğiniz kısımlarını anlatan ortaçağ tarih kitaplarını satın almak istediğinizde sahafçılardaki tarih kitaplarına göz atın.

Ocak 29, 2022 | Kitaplar | 0

Leave a reply

Your email address will not be published.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*